Hackathon; hack günü, hackfest ya da codefest olarak da bilinir, ortak bir konuya ilgi duyan yazılımcı ve tasarımcıların kısa bir süre içinde kendilerine verilen konuda yazılım projeleri geliştirmek amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir yarışmadır. Bizim için ise hackathon; her türlü hayalin teknoloji ile buluşmasını izlediğimiz, yenilikçi çözümler üretilmesi için tasarlanmış bir etkinliktir.

Tiga olarak inovasyona verdiğimiz önem doğrultusunda; proje üretmekten zevk alan yazılımcı ve tasarımcı arkadaşlarımıza fikirlerini kısa sürede ürüne dönüştürme şansı vermek amacıyla “ Tiga Hackathon 2017”etkinliği düzenledik. Tiga Hackathon düzenlenirken yarışmacıların yeni servisler, ürünler ya da projeler üretmesi hedeflendi. Katılımcılar 13-14-15 Ekim tarihlerinde bir araya gelerek, 72 saat uykusuz ama keyifle "kodlayıp" yeni uygulamalara imza attılar. Etkinliğin kapıları herkese açıktı, yarışmacı olan ya da olmayan herkes ofiste bu güzel ortamı yaşayabildi. Yarışmacılar gün içinde arkadaş ziyaretleriyle moral buldular. Biz de boş oturmadık tabiki ikramlarımızla onlara enerji vermeye ve motive etmeye çalıştık, zengin ikram molaları ile güç toplayan ekiplerin yarışmadan sonra kilolarından kurtulmak için de yeni fikirler üretmeleri gerekecek. Evlerinin yolunu unutup ofisteki kısa uyku molalarıyla 3 gün boyunca nasıl kod yazabildikleri ise ayrı bir merak konusu, biz bunu takım ruhuna bağlıyoruz.

Etkinlik, 13 Ekim Cuma sabahı başlayıp 16 Ekim Pazartesi sabahı sona erdi. Etkinliğin ardından tüm çalışanlarımızca yapılan oylama sonucunda kazanan ekip belirlendi ve 16 Ekim Pazartesi günü düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Tiga Hackathon 2017’ye katılan ekipler ve projeleri şöyle:

1.Proje: Proje Yönetim Aracı (Tool): iş bölümünün düzenli olarak sağlanması ve yapılan işlerin takip edilmesi için tasarlanacak araçla, farklı kişilere farklı işler atanabilecek, işlerin önceliklendirilmesi, maliyet tahminlemesi yapılabilecek, böylelikle kişiler üzerindeki iş yoğunluğu anlaşılabilecek, yapılan işlerin süreleri gibi raporlamalar yapılabilecektir.

2.Proje: ClockWork: Geliştirilen yazılımlarda kullanılan harici ve dahili web servislerin, masaüstü uygulamaların ve windows servislerinin takibini sağlayarak gerekli durumlarda sorumlu kişilere bildirim göndermek amaçlanmıştır.

3.Proje: Hastane İletişim Otomasyonu ARGE'si amacıyla Ofis Otomasyonu: Projenin amacı görüntü ve hareket algılama, renk algılama, sesle komut alma ve sesle sorulara cevap vermektir.

Birincilik ödülünü “Proje yönetim aracı” alırken kazanan ekibin üyelerine Genel Müdürümüz Adem Ali Yılmaz tarafından tam altın hediye edildi. Yarışmada 3 gün boyunca emek veren ancak finalist olamayan arkadaşlarımıza da katılımlarından dolayı çeyrek altın hediye edildi.