Moda da diğer sektörler gibi teknoloji çağına uyum sağlamaya başlamış durumdadır. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin artması ile yeni ürünler sadece teknoloji etkinliklerinde değil moda etkinliklerinde de tanıtılıyor. Akıllı giysiler, gelecekte insan hayatını kolaylaştıracak, kullanıcıların tansiyon, nabız, yaktıkları kalori miktarı gibi temel sağlık verilerini anında ölçümleyebilecek, hava durumuna göre vücut ısılarını dengeleyebilecek, çocuklarına giydirdikleri akıllı kıyafetler sayesinde ise uyku durumları, bebek bezi değişim ihtiyaçlarını bildirmek gibi işlemleri anında yapabilecektir.

Dev teknoloji firmaları bu teknolojiyi geliştirmeye ve rekabette geri kalmamaya çalışıyor. Sektörel örnekler verecek olursak; Swarowski taşlarla süslenmiş Android telefonlar ünlü giyim ve telefon üreticilerinin ortak çalıştıkları projelerle piyasaya sürülmektedir. (Samsung Gear S) Apple’ın akıllı saati Watch içerisinde altın kasada bulunan birçok farklı renk seçeneği ile tanıtıldı. Fossil Group, modaya uygun giyilebilir teknolojilerle geliştirilen ikonik moda markalarını portföyüne katmak üzere bundan böyle Intel ile birlikte çalışacağını açıkladı.

İntel ve Opening Ceremony kadınlar için tasarladıkları hem şık hem akıllı bileklik MICA ile moda ile teknolojiyi aynı noktada buluşturdu. İOS sistemine bağlı olacak teknolojik t-shirt üreten Ralph Lauren sporcuların kalp ritmlerini, eforlarını ve nabızlarını ölçebilecek. Acer’ın selfie şapkası büyük bir şapkanın içerisine yerleştirilmiş Acer Iconia tablet ile kullanıcılara sunulmuştur. Google’un kameralı ve ekranlı internet gözlüğü günlük moda trendlerine uygun zarif tasarımı ile piyasaya sürülmüştür.

Üretilen tekstil malzemelerinin kalitesinde de teknoloji ile birlikte akıl almaz düzeyde bir yol katedilmiştir. Bilimin son yıllardaki devrimi olarak nitelendirilen nano teknoloji hemen hemen her alanda kullanıldığı gibi tekstil sektöründe de kullanılmaktadır. “Nano” bilimsel olarak birimin milyarda birini ifade eder. Bu teknoloji temelinde, malzemelerin büyüklüğünün, nano düzeyine indirildiğinde çok farklı özellikler sergilemesine dayanır. Bu teknolojinin fikir kaynağı; doğada bulunan “Lotus” bitkisinin nano düzeydeki pürüzsüzlüğü olmuştur. Bu pürüzsüzlük sayesinde bitkinin kir ve su tutmazlık özelliği bulunmaktadır. Bu teknolojiden faydalanılarak sektörde su geçirmezlik, leke tutmazlık, buruşmazlık, anti-mikrobiyallik, değişebilirlik, UV-ışınlarından koruyuculuk, yanmazlık veya zor tutuşurluk ve daha iyi boyanabilirlik gibi özellikler kazandırılan ürünler, geliştirilmiş ve kullanımları yaygınlaşmaya başlamıştır. Örneğin; %90 oranında ısı yalıtımını sağlayan ceket, anti-bakteriyel iç çamaşırları, vücudun terini atabilen, ince olmasına rağmen kışın sıcak yazın serin tutan sportif giysiler görülmektedir ve nano tekstil ürünlerinin önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde tekstil sektörün %70-80′ lik bir kısmında yer alacağı düşünülmektedir.

Başka bir teknoloji çıktısı olan özel bir iplik ABD Princeton’da geliştirilerek moda endüstrisine girmiştir ve bu yeni dokuma iplikleri aynı zamanda birer pil vazifesi görmektedir ve yıkandıkça iplikler şarj olmaktadır. Bu yeni aşılamayla artık ısıtmalı eldivenler, çoraplar, üzerileri LED’lerle kaplıymış gibi parıldayan gece elbiseleri üretim hatlarına girmiştir. Teknolojinin avantajları yeni nesil ayakkabıların üretimine de taşınmıştır. Geleneksel topuklu ayakkabıların içinde ince bir metal bulunmakta ve vücudun tüm ağırlığı sadece bu noktada taşınmaktaydı. Topuklu ayakkabıların rahatsız olmasının belki de en büyük sebebi buydu. Yeni geliştirilen bir polimer, topuklu ayakkabılarda kullanılmıştır. Bu yeni nesil ayakkabıda polimer malzeme ayakkabının tüm tabanını kaplamakta ve ağırlık tek bir ince çizgi üzerinde değil tüm tabana yayılmaktadır. Mühendislik, moda endüstrisi ve Ortopedi biliminin eseri bu yeni nesil ayakkabılar spor ayakkabı rahatlığını topuklu ayakkabı şıklığında sunmaktadır. Teknoloji artık modada beklenilenden çok daha hızlı bir evrim süreci ile ilerleyerek önemli bir aktör haline gelmiştir.

Kaynaklar:
http://www.bilisimdergisi.org/s169
http://www.bilgiustam.com
http://www.wearable-technologies.com/http://adfi.usq.edu.au/blog/wearable-technology-fashion-drives-the-market/