Dart, orta noktası 173 cm yükseklikte, atış mesafesi 237 cm olan, üzerinde birçok renkli halkalar ve üçgen parçaları bulunan bir hedefe belli bir mesafeden, elle ufak ok atarak oynanan bir spordur. Birçok kaynağa baktığınızda bu oyunun İngiltere’de okçuları eğitmek için yapılan bir faaliyet olduğunu görebilirsiniz. Peki günümüzde Hollanda, Almanya, ABD, İngiltere ve İskandinav ülkelerinde popüler olan bu oyun nasıl oynanıyor?

İlk olarak üzerindeki puanlamadan başlayacak olursak belki birçok insanın yanıldığı bir nokta var. Dart tahtasının üzerindeki en yüksek puan tam ortasında olan kırmızı daire (Bull’s Eye, RedBull olarak da geçer) değildir. Bu alan 50 puan değerindeyken 20 sayısının üçgen dilimi ile kesişen iç çember kesiti 60 puan değerindedir. Dart tahtası üzerindeki puanlama alanlarından bahsedecek olursak 2 farklı (iç ve dış) daire bulunmaktadır. Dıştaki daire kesiti, bulunduğu üçgen değerinin 2 katı olarak (Double) hesaplanırken, içteki daire için bu değer 3 katı olarak (Triple) hesaplanmaktadır. Bu nedenle 20 sayısının iç çember kesiti 60 (20*3) puandır. Ayrıca Bull’s Eye’in dışındaki yeşil daire 25 puan Bull’s Eye de 50 puandır.

Sıra oynamaya gelince birçok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle oyuncular yeteneklerine göre 301,501,701 sayılarından düşerek oynamaktadırlar. Burada amaç son sayıyı double atıp sıfır ile bitmektir. Örnek verecek olursak kalan sayınız 18 ise 9 double; kalan sayınız 10 ise 5 double atarak sıfıra ulaşmalısınız.

Bir diğer oynanan türü Kriket’tir. Burada 20 ile 15 arasındaki sayıları ve ayrıca Double(D), Triple(T), Bull(B), House(H) alanlarını 3’er kez vurmanız gerekmektedir. Double, 20 ile 15 arasındaki herhangi bir sayının double alanıdır. Triple, 20 ile 15 arasındaki herhangi bir sayının Triple alanıdır. Bull, merkezde bulunan dairelerdir. House, aynı atış hakkında 3 okun da 20 ile 15 arasında herhangi bir sayının üçgenine atılmasıdır. Bu alanlara rakibinden önce 3 kez isabet ettiren oyuncu, isabet ettirdiği puan kadar rakibine ceza puanı yazdırmış olur. Geçerli tüm alanları kapatan ve ceza puanında önde olan oyuncu oyunu kazanır.

Shangai türünde ise dart tahtasındaki sayılar ve Bull’s Eye alanlarına atmak gerekmektedir. Burada önemli olan atılan sayıların sıralı olmasıdır. Yani ilk elde 1,2,3; ikinci elde 4,5,6 gibi sıralı sayılar atarak 7.el sonunda en yüksek puanı alan ve Shangai (sıra ile Single, Double, Triple) atan kazanır. Ayrıca elektronik dart içerisinde de birçok oyun çeşidi bulunmaktadır. (301 Elimination, Split Score, Rapid Score vb.) Bu, beceri ve biraz da şans barındıran oyun için unutmamanız gereken kural rastgele atarak kazanamayacağınızdır.