T.C. Sağlık Bakanlığı ve Pencap Hükümeti arasında yapılan mutabakata istinaden hazırlanan "Pencap Sağlık Sisteminin Dönüşümü Ortak Eylem Planı Mutabakat Zaptı” gereğince yapılan ve iki ülke arasındaki büyük ve kalıcı bir işbirliğinin yanı sıra ticari fırsatlar oluşturacak olan PAKMEDİKA Medikal, Sağlık ve Kozmetik Fuarı & Pakistan Türkiye Sağlık İşbirliği Forumu 28-30 Eylül 2017 tarihlerinde Pakistan’ın Lahore kentinde Lahore Expo Center’da gerçekleşti. Türkiye’nin sağlık sektöründe başarılarının uluslararası platformlarda sıklıkla dile getirildiği, sağlık alanında geliştirdiği sistemler ve projelerin örnek alındığı şu günlerde firmamız da sağlık alanında uluslararası başarılara imza atmış projeleriyle fuardaki yerini aldı. Firmamız genel müdürü Adem Ali Yılmaz, firma ortakları Ali Yaşar Yiğit ve Hamit Yaşasın’ın yer aldığı sektörel çözüm toplantıları, B2B ve Bir-E-Bir görüşmeler ile Pakistan Pazarının hedef alıcıları ile direkt görüşme imkanı ve interaktif çözümler sunuldu.

Fuarda İlaç ve Eczacılık, Tıbbi Cihaz ve Hastane Donanımı, Tıbbi Sarf ve Medikal Malzeme, Sağlık Bilişimi ve Health IT, Sağlık Yatırımları (Şehir Hastaneleri, Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat), Sağlık Turizmi, Kozmetik ve Kişisel Sağlık ve Bakım Ürünleri alanlarında katılımcılar bulunurken B2B ve Bir-e-Bir Görüşmeler, Sağlık Yönetimi Çalıştayları, Sektörel Workshoplar ve Yuvarlak Masa Toplantıları gerçekleştirildi.

70’den fazla firma ve kamu kurumunun katılımıyla gerçekleşen Fuar Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ, Pakistan Sağlık Bakanı ve Pencap Eyaleti Başbakanı’nın konuşmalarıyla açıldı. Pakistan Hükümeti’nin Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı Sağlıkta Dönüşüm Programını kendi ülkelerine adapte etmeye çalıştıklarını ifade ettiği açılış konuşmasında Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Pakistan’ın en büyük eyaleti Pencap Hükümeti yetkililerine Türkiye’nin, sağlık alanındaki tüm deneyimlerini paylaşacaklarını ve mümkün olan her türlü desteği vereceklerini söyledi.