Uluslararası Öğrenci Başvuru ve Değenlendirme Sistemi


T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı(YTB) için geliştirilmiş bir bilgi yönetim sistemidir.


Sistemin amacı YTB tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan öğrencilere sağlanan Türkiye Bursları programlarına başvuracak öğrencilerin başvuru süreçlerini elektronik ortama taşımaktır.

23 farklı burs programını içinde barındıran, 90.000 başvuru kaydı alan, 200 ülkeden 50.000 okulun kayıtlı olduğu Türkiye Bursları programına başvuruların tamamı T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler tarafından yapıldığı için elektronik ortamda yapılması bir zorunluluktu.

Geliştirilen sistem sayesinde öğrenciler tüm başvuru süreclerini ve yetkililer de bu başvuruların takip ve değerlendirilmesini elektonik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

parallax background

8 Farklı Dil Seçeneği

Programa birçok farklı ülkeden öğrencilerin başvurması bekleniyordu. Bu yüzden sistemi 8 farklı dil seçeneği sunacak şekilde geliştirdik

200 ülke ve 50.000 Okul

Program dahilindeki 200 ülkeden yaklaşık 50.000 okul sisteme kayıtlıdır.

Kapsamlı Değerlendirme /Mülakat/ Eşleştirme Sistemi

Her aşama için Değerlendirme, Mülakat, Eşleştirme şeklinde modüller ve modüllerin altına da alt aşamalar ekledik.

Pratik E-posta Modülü

Başvuruların sonucunun iletilmesi için toplu veya bireysel olarak bildirim e-postaları gönderilmesi olanağını sağlayan e-posta modülünü geliştirdik.

Geliştirilen UOBDS sayesinde öğrenciler, Türkiye Bursları programlarına dünyanın her yerinden kolaylıkla başvurularını yapabilmekte ve sonuçlarını da takip edebilmektedirler. Yapılan başvurular yetkililer tarafından sistem üzerinden takip edilip değerlendirilmektedir. Türkiye'nin imkanlarını dünya çapında yaymak amacında olan Türkiye Bursları programının amacına bir adım daha yaklaşmasına UOBDS katkı sağlamaktadır.

Yönetim bilgi sistemleri üzerindeki tecrübemizin, çözüm ortağı ile olan ilişkilerimize, onların ihtiyaç ve fikirlerine gösterdiğimiz özverinin yardımıyla UOBDS'yi başarılı bir şekilde sunmaktan mutluyuz. Çözüm ortağımız Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'na bize bu imkanı tanıdığı için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Etkin Raporlama ve Analiz Modülü

Yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve aynı zamanda programın genel gidişatının takip edilebilmesi adına raporlama ve analiz modülü oluşturulmuş, modül sayesinde sistem üzerindeki kayıtlı ham veriler nitelikli bilgiye çevrilerek YTB kullanıcılarına sunulmuştur.