Memleketim


MEMLEKETİM, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız arasında güçlü bir iletişim ağı kurmak, ayrıca Türk diasporası ile ülkemiz arasında köprü rolü üstlenmek amacıyla geliştirilmiştir.


T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından Türk diaspora atağı olarak tanımlanan, yurt dışında yaşayan 6 milyona yakın vatandaşımız için çeşitli kuruluşlarla işbirliği içinde "Memleketim" iletişim portalı hayata geçirilmiştir.

Yurt dışında yaşayan gençlerin staj ve kamplar için Türkiye'ye getirilmesi, Türk derneklerinin yurt dışında düzenlediği etkinliklerden vatandaşlarımızın haberdar edilmesi, Türk sivil toplum kuruluşları, market, iş adamı, dernek, tercüme bürosu gibi bilgilerin yer alması hedeflenmektedir.

Alt yapısı Tiga Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından geliştirilen Memleketim portalı, yurt dışındaki vatandaşlarımız ve Türk soyundan gelen başka memleket vatandaşları ile Türkiye arasında bir köprü oluşturmak ve aralarında güçlü bir iletişim ağı kurmak için tasarlanmıştır.

Soru bankası, askerlik, evlilik, mali konulara dair soru ve cevaplar, elektronik kütüphane, 10-15 dakikalık videolarla bilgilendirme yapılan video kütüphanesi, anketler, uzaktan öğretim, Türkçe öğretimi okuma yazma eğitimi için çizgi film ve animasyonlar gibi bir çok konuda Memleketim sayesinde bilgi edinilmesi ve paylaşılması mümkün olmuştur.

Gençlik Köprüsü

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürütülen proje çerçevesinde her yıl çok sayıda Türk genci Türkiye'nin dört bir yanındaki bakanlığa ait gençlik kamplarında misafir edilmektedir.

Aile Danışmanlığı

Yurtdışında yaşayan kadın vatandaşlarımız, MEMLEKETİM Çağrı Merkezi üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın gözetiminde çalışan Aile Danışmanlığı’na günün her saatinde ulaşabilmekte, günlük hayatta karşılaştıkları sorunlarını Aile Danışmanlarıyla görüşebilmektedir.

Sarı Sayfalar

Yurtdışındaki girişimcilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız da MEMLEKETİM üzerindeki Sarı Sayfalar’a kayıtlarını yaptırabilmekte, bu şekilde tüm girişimcilerimiz birbirleri ile daha pratik bir yoldan iletişime geçebilmekte, vatandaşlarımız da çevrelerindeki Türk kuruluşları ile ilgili verilere ulaşabilmektedir.

E-Okul

E-Okul’da, anaokulundan üniversiteye kadar değişik düzeylerdeki çocuklarımıza uzaktan öğrenim programları ile hizmet verilmektedir.

Güncel Bilgiler

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiren konulardaki gelişmeler, yaşadıkları ülke ve şehirlere öncelik verilerek güncel olarak aktarılmaktadır.

Gençler için Staj ve Kariyer İmkanları

Yurtdışında faaliyet gösteren Türk şirketleri, yurtdışındaki Türk üniversite öğrencilerinin yanı sıra Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gören gençlere de staj ve kariyer imkanı sunabilmektedir.

Postacı

MEMLEKETİM üyeleri kendi aralarında Postacı modülü üzerinden haberleşebilmekte, meslek, ülke, şehir gibi gruplar üzerinden dost çevrelerini belirleyebilmekte, bu şekilde sınırlı sayıdaki kişilerle, başta yurtdışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren konular olmak üzere, diledikleri konularda görüş alışverişinde bulunabilmektedir.

Etkinlikler

Yurtdışında düzenlenen kutlama, açılış, konser, konferans, festival ve film haftaları gibi etkinlikler hakkındaki bilgiler MEMLEKETİM sitesi üzerinde derlenerek kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Memleketim FM

MEMLEKETİM FM, TRT ile işbirliği halinde günün 24 saatinde İnternet üzerinden yayın yapmaktadır.