İlaç Takip Sistemi Mobil

Halk sağlığını korumak amacı ile Türkiye sınırları içerisine giren her ilacın takibinin yapıldığı İlaç Takip Sistemi'nin Mobil Uygulaması olan İTS Mobil yayına alındı.


İTS Mobil Uygulamasının Iphone ve Ipad uygulamaları Apple Store üzerinden, Android uygulamaları ise Google Market üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir.
Karekod Okuma Sistemi

İTS Mobil'de karekod okutma sisteminin kullanılması sayesinde sorgulama işlemi kolay ve pratik hale dönüştürülmüştür.

Dünyada İlk

İTS Mobil, hastanın eczaneden temin ettiği ilacın sahte, toplatılmış veya SKT gibi bilgilerini anında sorgulama özelliğine sahip bir uygulamadır.

Kamera ile Tara Özelliği

İlaç kutusu üzerindeki datamatrix ekran üzerindeki karenin içine gelecek şekilde tutulur ve barkod tarayıcının datamatix'i tarayıp sonucu yazması beklenir.

Elle Sorgula Özelliği

Kutunun üzerinde yazan Barkod Numarası ve Seri Numarası ilgili alanlara yazıldıktan sonra sorgula butonuna basılır. Girilen bilgiler doğrultusunda sorgulama yapılır ve sorgulamanın sonucu beklenir.

İlaç Takip Sistemi artık cepte!

Halk sağlığını korumak amacı ile Türkiye sınırları içerisine giren her ilacın takibinin yapıldığı İlaç Takip Sistemi’nin Mobil Uygulaması olan İTS Mobil yayına alındı.

Bu uygulama sayesinde vatandaş artık aldığı ilacı istediği an sorgulayarak ilacın durumu hakkında bilgi edinebilecektir. Ayrıca ilacın güncel fiyat bilgisine de ulaşabilecektir.

Uygulama ile vatandaş sahte, piyasadan toplatılmış veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçlardan haberdar olacaktır.

İTS Mobil ilacın güncel fiyat bilgisini içerir

Hasta, temin ettiği ilacın güncel fiyat bilgisine İTS Mobil üzerinden ulaşabilmektedir.

İTS Mobil toplatılan ilaçlar hakkında bilgi verir

Hasta, kullandığı ilaç hakkında herhangi bir sebepten ötürü (zararlı madde, yan etkisi tespiti vb.) toplatılma kararı olup olmadığı bilgisine İTS Mobil üzerinden ulaşabilmektedir.İTS Mobil son kullanma tarihi geçmiş ilaç kullanımını engeller

İTS Mobil'den kullanılan ilacın son kullanma tarihi bilgisine kolayca ulaşılır. Bu sayede günü geçmiş ilaç kullanımından dolayı oluşabilecek muhtemel problemlerin önüne geçilmektedir.

İTS Mobil nasıl çalışır?

İTS Mobil uygulama ile herhangi bir ilacı sorgulamak için, ilacın üzerindeki datamatrix Kamera ile tarama özelliğinden kameraya okutularak veya Elle sorgulama özelliğinden barkod numarası ve seri numarası girilerek yapılabilir.

İTS Mobil uygulamasının ilaç durumunu gösterebilmesi için cihazın internet bağlantısının olması gerekmektedir.

İTS Mobil sahte ilaçtan korur

Hasta, temin ettiği ilacı İTS Mobil uygulamasını kullanarak sorgulayabilir, ilacın Sağlık Bakanlığı'nda kayıtlı olup olmadığı bilgisine istediği an ulaşabilir.

Uygulamadan Dönen Cevaplar

Uygulama ile ilaç sorgulatıldığında sistem 4 çeşit cevap gelmektedir.

İlacınız sistemde kayıtlıdır: İlaçla ilgili bir sıkıntı olmadığı durumlarda dönen sonuçtur

İlacın son kullanma tarihi geçmiştir, ilacı aldığınız eczaneye durumu bildiriniz: İlacın son kullanma tarihi geçtiği durumlarda dönen sonuçtur.

İlaç sistemde kayıtlı değildir, lütfen durumu bildiriniz: İlacın sahte olduğu durumlarda dönen sonuçtur. Okutulan ilaç sisteme kayıtlı çıkmadığı durumlarda uygulamada ''bildir'' butonu çıkmaktadır. Kullanıcı isterse bu durumu merkeze bildirebilmektedir.

İlaç piyasadan toplatılmıştır ve kullanımı sakıncalıdır, ilacı aldığınız eczaneye durumu bildiriniz: İlaçla ilgili toplatılma kararı alındığı durumlarda dönen sonuçtur.