Gürültüsüz Sağlıklı Yaşam Projesi


Gürültüsüz Sağlıklı Yaşam Projesi, aktif gürültü kontrolü kullanılarak gürültü seviyesini azaltma yoluyla yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan bir projedir.


Gürültü, kısaca rahatsız edici sesler olarak tanımlanabilir ve insanlar üzerinde arzu edilmeyen, olumsuz etkiler meydana getirmektedir. İşitme bozukluğu, uyku miktarı ve kalitesinin azalması, insan ruh sağlığının riske girmesi, binalarda ve çeşitli endüstriyel sistemlerde verim düşmesi gürültünün olumsuz etkilerinden bazılarıdır.

Projenin amacı gürültünün etkisini düşürüp olumsuz etkileri ortadan kaldırarak insanlar için daha sağlıklı bir yaşam ortamı sunabilmektir.

Bu proje sonucunda geliştirilecek cihaz sayesinde istenilen ortamlarda gürültü seviyesini otomatik olarak azaltma amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak proje sonucu üç farklı prototip geliştirilmiştir.

parallax background

Neden Pasif Gürültü Kontrolü Değil?

Gürültünün önlenebilmesi için tüm seslerin olduğu gibi gürültünün de kaynağı olan titreşimlerin azaltılması gerekir. Bunu gerçekleştirilmek için birçok yerde pasif gürültü kontrolü yapılmaktadır. Pasif gürültü kontrolü, ses yalıtım malzemeleri kullanarak gürültüyü azaltma yöntemidir. Fakat pasif gürültü kontrolü düşük frekanslı gürültülerde başarı gösterememektedir.

Neden Aktif Gürültü Kontrolü?

Bu projede kullanılan aktif gürültü kontrolü yöntemi, pasif gürültü kontrolünün başarısız olduğu durumlarda etkin olan bir yöntemdir. Bu yöntem de yapılan düşük frekanslı gürültülerin bulunduğu ortama o gürültü ile örtüşecek şekilde verilen anti-gürültü ile sesin sönümlenmesi ve dolayısıyla gürültünün azaltılmasıdır.