Memleketim' Avrupa’da
Türkçe'yi yaşatacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Berlin Turizm Fuarı’nın açılışı için geldiği Almanya’da Frankfurt ve Stuttgart’ta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla buluştu. Stuttgart’taki toplantıda, Avrupa’da Türkçeyi yaşatmayı öngören ‘Memleketim’ projesi anlatıldı.

Stuttgart’ta Yeni Saray’da yapılan toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı ve Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen, UETD BW Başkanı Cahit Öner ve 300’e yakın STK temsilcisi ve vatandaş katıldı.

Bakan Çavuşoğlu’ndan önce söz alan Bakan Yardımcısı Naci Koru, “Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun talimatıyla yurt dışındaki vatandaşlarımız için ‘Memleketim’ projesini hazırladık. 20-30 yıl sonra gelecek olan jenerasyon tarafından Türkçe’nin Avrupa’da konuşulmayacağından endişe ediyoruz. Bu nedenle Bakanlığımız, Avrupa’daki 11-18 yaşları arasındaki gençleri ‘Memleketim’ projesi kapsamında Türkiye’de Türkçe öğrenmeleri ve kültürlerini unutmamaları için kamplara götüreceğiz. Yurt dışındaki, Avrupa’daki dernekler Türkçe’nin ve kültürümüzün çocuklarımıza öğretilmesi için daha fazla çaba sarf etmelerini bekliyoruz” dedi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız arasında güçlü bir iletişim ağı kurmak, ayrıca Türk diasporası ile ülkemiz arasında köprü rolü üstlenmek amacıyla firmamızca geliştirilen ve T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın bir hizmeti olan Memleketim portalı Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından tanıtılmış, Portalın lansmanı Münih'te basın toplantısı ile yapılmış ve tanıtım filmi yayınlanmıştır.