Türk Telekom firmasının Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Tiga Bilgi Teknolojileri A.Ş. katılımı ile gerçekleştirilen eğitim programı için gittiğimiz Antalya’da eğitimden kalan zamanlarda gezme fırsatı bulduğumuz Manavgat Şelalesi hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Antikçağ‘ daki adı Melas olan Manavgat Çayı‘ nın dar ve dik yamaçlı kanyonlar arasından geçerek oluşturduğu ünlü Manavgat Şelalesi, bölgenin en önemli turizm kaynaklarından birisidir. Manavgat ilçesinin 5 km. kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale Antalya’ya da 80 km uzaklıktadır.

Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde akan şelalenin manzarası yıl içinde yerli ve yabancı bir çok turist tarafından ziyaret edilmesini sağlar. Manavgat Irmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynağı, sol kıyıdaki dik bir kayanın yüzünde bulunan küçük mağaralardan fışkırarak çıkar. Duman ve köpük halinde 15 m. kadar yükselir ve ırmağa karışır. Karstik yapı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelalede hem akım çok güçlü hem de su oldukça soğuktur. Irmak sularının bir araya gelerek yaklaşık 4 metrelik bir yükseklikten dökülmesi sonucunda şelale meydana gelir. Şelalenin etrafında piknik alanları mevcut. Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları için elverişli bir ortam sağlıyor. Rafting ve off road gibi çeşitli sporları yapma imkanınız var. Özellikle amatör fotoğrafçılar ve şehrin stresinden kaçanlar için eşsiz bir manzaraya sahip. Burada güzel vakit geçirirken, bir yandan da fotoğraflar çekebilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Manavgat ilçe merkezine geldikten sonra şelaleye giden otobüs, dolmuş ve taksi ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Manavgat merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Arabanız ile bölgeye yaklaşık olarak on üç dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Şelaleye giriş ücretleri: Şelaleye giriş ücreti 5 TL’dir. Birçok ziyaretçi bu durumdan şikayetçi ancak ziyaretçilerden sonra temizlik yapılması ve alanın bakıma ihtiyaç duyması aslında bu ücretin çok da gereksiz olmadığını gösteriyor.

Ziyaret Saatleri: Ziyaret konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Ye

me içme olanakları: Manavgat şelalesi etrafında çay bahçeleri, balık restoranları, kafeterya, dinlenme tesisi ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Buralarda keyifli kahvaltılar yapma veya akşam yemeği yeme imkanınız var.

Konaklama olanakları: Konaklama için şelale çevresinde ve Manavgat ilçe merkezinde otel ve pansiyonlar bulunmaktadır.