Firmamız tarafından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu için yürütülen, uyuşturucu ve psikotrop madde içeren ilaçların elektronik ortamda yazılmasını içeren Renkli Reçete uygulaması, 17 Mart 2017 itibariyle Türkiye genelinde zorunlu hale gelecek.

Uyuşturucu ve psikotrop madde içeren ilaçların yer aldığı kırmızı ve yeşil renkli reçeteler, 17 Mart'tan itibaren Türkiye genelinde elektronik ortamda kayıt altına alınmaya başlanacak. Bu tarihten itibaren "Renkli Reçete" sistemi üzerinden uyuşturucu madde ve psikotrop madde içeren ilaçlar için elektronik reçete düzenlenmesi gerekecek. Renkli reçetelerin elektronik ortama alınması ile birlikte kağıt ortamında ve elle yazılan renkli reçetelerin, takibi ve kontrolü, basımı ve muhafazasında yaşanan sorunlar da ortadan kalkacak.

Uyuşturucu İle Mücadele Eylem Planında Yer Alıyor

Uyuşturucu etkisi olan ilaçlara takip sistemi kurulması ve "Elektronik Renkli Reçete Sistemi" 2016-2018 arasını kapsayan Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Planında yer alan önlemlerden birisidir.

Projenin pilot uygulamaları ilk olarak geçen yıl Aralık'ta Çorum'da başlatılmış ve test aşaması üç ayda tamamlanmıştı. Elektronik Renkli Reçete Sistemi'nin 81 ilde devreye girmesiyle coğrafi bilgi sistemi üzerinden anlık bir şekilde hangi ilde hangi ilacın ne kadar reçete edildiği görülebilecek .

Yılda 10 Binden Fazla Renkli Reçete Yazılıyor

Yazılan renkli reçete sayısı yılda 10 binin üzerine çıkarken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatı üzerine alınan kararla uyuşturucu içeren ilaçların satışının kontrolü sağlanacak ve eczacıların özellikle renkli reçete nüshalarının muhafazası sırasında yaşadıkları çalınma ve kaybolma sıkıntılarının da önüne geçilecek.