Bilim insanları yıllardır görme engelli kişilere yardımcı olmak için otomatik navigasyon sistemleri üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Ancak görme engelli insanların yürüyüş yollarını belirlemek amacıyla sıklıkla kullandıkları baston gibi güvenilir ve kullanımı kolay bir şey bulmak zor olmuştur. Görme engellilerin kullandığı bastonların bir takım eksikleri vardır. Birincisi, temas ettikleri engellerin bazen diğer insanlar olmasıdır. Bir diğeri ise masa veya sandalye gibi belirli nesne türlerini veya bir sandalyenin dolu olup olmadığını bilmemeleridir.

2017 yılında engelli kişiler için geliştirilen giyilebilir teknolojiler konusundaki en son örnek MIT’nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndaki (CSAIL) araştırmacılar tarafından geliştirildi. 3-boyutlu bir kamera, etrafına titreşim motorları yerleştirilmiş bir kemer ve görme engelli kullanıcılara çevreleri hakkında daha fazla bilgi vermek için elektronik olarak yeniden konfigüre edilebilen Braille (kabartma yazılı görme engelli alfabesi) arayüzüne sahip bir sistem tasarlandı. Bu sistem standart bastonlarla birlikte veya tamamen bastonsuz olarak kullanıma yönelik bir takım özellikler sunuyor. Yapılan testlere göre kullanıcıların kullanabildikleri diğer duyu organları uyarılmak istenmemiş ve bu sebeple işitsel veya baş bölgesine yakın dokunsal geri bildirimler kullanılmamış. Bunun yerine vücutta en az uyarılan bölgelerden biri olan karın çevresine giyilecek 5 adet titreşim motoru içeren bir kemer geliştirilmiş.

Geliştirilen algoritma ilk olarak kızılötesi kamera sayesinde derinlik bilgisi de bilinen pikselleri gruplayarak kullanıcının karşısındaki ortamda yer alan yüzeyleri tespit ediyor. Aralarında maksimum 10 derece olan küçük yüzeyleri aynı yüzey olarak yorumluyor ve bu yüzeyi bir engel olarak işaretliyor. Eğer kullanıcı algılanan yüzeylere 2 metreden fazla yaklaşırsa kemerde yer alan 5 titreşim motoru ilgili engelin yönünü bildirecek şekilde sinyal oluşturuyor. Motorların titreşim frekansları, süreleri ve titreşimler arası bırakılan sürelerde çeşitlilik sağlanarak engel mesafesi veya yüksekliğine göre değişken geri bildirimler oluşturuluyor. Bunun yanında görme engelliler için en faydalı olabilecek bir diğer özellik de sistemin boş olan oturulabilir yüzeyleri tespit edebilmesi. Bunun için belli bir yükseklik aralığında yer alan ve yer yüzeyine yaklaşık olarak paralel olan yüzeyler algılandığında kullanıcıya Braille arayüzü üzerinden bilgi aktarılıyor. Örneğin; tanımlanabilir yüzeyler olarak masa için “t” (table), sandalye için “c” (chair) harfleri Braille ekranına yazılıyor.

Yapılan testlere göre, geliştirilmiş olan sistem kullanıldığında yanlış sandalye bulmanın yüzde 80 azaldığı ve yolda bastonlarla diğer insanlara çarpmanın da yüzde 86 azaldığı sonucuna varılmış. Anlaşılan MIT araştırmacıları yine iyi bir iş çıkarmış. Umarız teknolojik gelişmelerden herkes gibi engelliler de faydalanabilir ve erişilebilirliği arttıran, hayatı kolaylaştıran yeni çalışmalar gün geçtikçe daha çok yer bulur.